kasteelbuurten en later hieruit voorgekomen kasteel dorpen en -steden echter principieel onderscheidt van de op andere wijz'e ontstane woonbuurten is, dat hun aanleg door den kasteelheer werd bepaald. 2e zijn dus in dezen embryonalen toestand eenigs- zins vergelijkbaar met de later gestichte steden. Uit het meerendeel der plattegronden van kasteel dorpen en- steden spreekt thans nog de regelmatige ordelijke vaak rechthoekige aanleg van het oorspron kelijk plan. Dit is bijv. het geval bij 's-Gravenhage (Afb. ij), waarvan het ontstaan samenvalt met de stichting van een steenen jachtslot (N.O. zijde van de Ridder zaal) door Graaf "Willem II in 1250, op den Z.W. uitlooper van een ouden binnenduinrug. Rondom het kruispunt van de beide voormelde landwegen van 's-Gravenzande naar Leiden en van Delft naar Scheveningen, dat tot marktplein (Groenmarkt) werd verruimd, ontwikkelde zich onder bescher ming van het grafelijk kasteel een woonbuurt voor de kleine luiden (ambachtslieden e.d.) op door den Graaf in erfpacht uitgegeven perceelen grond. Langs de Vijverberg, Tournooiveld en Voorhout verrezen de statige woningen van de aan het hof verbonden edellieden, eveneens op in erfpacht uitgegeven of geschonken terreinen. De rechthoekige aanleg van dit groene hart van 's-Gravenhage treft thans nog door zijn royalen opzet en goede proporties. Aan de N.O. zijde van het kasteel, ter plaatse van het tegenwoordige Plein, strekte zich de grafelijke moes tuin uit, welke grensde aan 's-Graven wildpark, het tegenwoordige Haagsche Bosch. Door den opkomst van 's-Gravenhage als grafelijke residentie boette 's-Gravenzande aan beteekenis in. Deze hoewel oudere nederzetting heeft het hierdoor nooit verder dan tot een dorp kunnen brengen. Het jongere kasteeldorp 's-Gravenhage daarentegen is, mede door zijn gunstiger verkeersligging als kruis- 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 48