Evenals bij de rivierdorpen is de karakteristieke ge daante dezer dorpen derhalve de rechte, dan wel flauw gebogen lintvorm. 6. Het verspreide dorp, dat alle regelmaat in den aanleg mist en waarbij het meerendeel der boerde rijen willekeurig dooreen is gelegen. Vooral in stre ken waar de grond oorspronkelijk weinig waarde bezat, zooals in Drente, komt deze onregelmatige, losse groepeering van boerderijen op de eschgronden, naast den brinkvorm, veel voor. In deze willekeurige bebouwing met oude, door rieten daken afgedekte boerenhoeven, afgewisseld door breede met verschil lende boomenrijen beplante wegen was evenwel vaak een element van schilderachtigheid en schoonheid gelegen. Het meest typische voorbeeld van dezen groep wordt echter gevormd door Molkwerum (Afb.14), dat op acht verschillende eilanden of pollen, onder ling verbonden door een 20-tal bruggen, is ontstaan. De wanhopige locale verkeerstoestanden waartoe een dergelijke overigens zéér schilderachtige situatie aanleiding geeft, is dan ook spreekwoor delijk geworden. „Óp zijn Molkwerum's" is syno niem met hopeloos in de war. 7. Het kasteeldorp, hetwelk is ontstaan onder de onmiddellijke bescherming van een kasteel, d.i. het verdedigbare, door gracht en palissadeering omsloten steenen huis van den graaf of bisschop. De stichting van zulke „heerlijke" kasteelen valt evenals die van de meeste burchten vooral in de 9e eeuw, toen om veiligheidsredenen, n.1. tegen de invallen van de Noormannen, een versterkte en verdedigbare woon stede op de daartoe van nature geschikte plaatsen, gewenscht was. Óp de onmiddellijk buiten de slotgracht gelegen gronden van den kasteelheer, ontstond met diens toe stemming geleidelijk aan, een woonbuurt van lijfeige nen, hoorigen, ambachtslieden en boeren. Wat deze 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 46