rechte hoeken benadert. Een hiervan afgeleide vorm stelt het T-type voor, waarbij het dorp derhalve is ontstaan op de uitmon ding van een zijweg op een hoofdweg, zooals bijv. bij Renswoude het geval is. j. Het langs weg- of str eekdorp, dat zich heeft ont wikkeld langs (polder)dijken en wegen, soms ook uitsluitend langs waterwegen. Vele van onze kleine steden, zooals bijv. Edam, Purmerend en Schoon hoven behooren tot dit meest verbreide type, waar van de plattegrond (Afb. 12) oorspronkelijk uit niet meer bestond dan uit één breede, ter weerszijden bebouwde hoofdstraat.. Ook onze uit den iyen eeuw en later dateerende veenkoloniën, tijdens de afgraving van het hoogveen ontstaan langs het hoofdafyoerkanaal, behooren al le tot deze groep. Waar de meestentijds kaars rechte lintvorm hierbij tot in het oneindige zonder eenige onderbreking werd voortgezet, zooals bijv. bij het 8 K.M. lange Stadskanaal, moeten deze veenkoloniale dorpen in aesthetisch stedebouw kundig opzicht tot de vervelendste en minst ge slaagde nederzettingsvormen worden gerekend. Tot ditzelfde type behooren evenwel ook onze schil derachtigste dorpen, zooals Staphorst en Giethoorn. Bij Staphorst wordt de eveneens kilometerslange kom van het dorp gevormd door één enkelen, flauw ge bogen weg, aan weerszijden begeleid door rijkelijk beplante erven. De tusschen het groen verscholen, fraaie, oude boerderijen in hun karakteristieke kleu ren zijn hierbij allen met het front naar den weg gekeerd en aan het kopeinde van de zeer lange en smalle kavels gelegen. Bij Giethoorn (Afb. 13) wordt de lengteas gevormd door een aan weerskanten bebouwde, door groen overhuifde, smalle vaart, begeleid door smalle voet paden, welke op geregelde afstanden door hooge, houten voetbruggetjes zijn verbonden. 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 44