Evenwijdig aan dit waterfront, doch op eenigen af stand hiervan landinwaarts gelegen, vestigden zich naderhand ambachtslieden en boeren op een bij wijze van dijk opgehoogde strook gronds. Óp deze wijze ontstond het enkelvoudige rivierdoro, dat derhalve bestond uit een dubbele rij woningen, door een ach terpad van elkaar gescheiden. Onze beide grootste zeehavensteden Amsterdam en Rotterdam, evenals de meeste onzer rivierdorpen, zooals bijv. Dordrecht en Kampen zijn op deze wijze uit schamele visschers- buurten ontstaan. Waar de rivier smal was, of haar uitmonding gunstige tweezijdige vestigingsmogelijk heden bood, werden veelal de beide rivieroevers bezet, waardoor de nederzetting een min of meer symmetrisch karakter verkreeg. Tengevolge van deze dubbele breedte ter weerszijden van het water, kon bij dezelfde oppervlakte met de halve lengte worden volstaan. Uit zulk een compacte dubbele visschersbuurt zijn steden zooals Gouda en Utrecht ontstaan. Van een enkelvoudig dijkdorp, dat zich over groote lengte langs de rivier uitstrekt, geeft afb. 8 een duidelijk beeld. Dit type is, als te verwachten valt, vooral rijk vertegenwoordigd langs onze bedijkte benedenrivieren in Zuid-Holland. Hun tegen woordige economische structuur is evenwel geheel anders dan de oorspronkelijke geworden, in het genoemde voorbeeld n.1. overwegend industrieel. De uiterlijke gedaante van dezen nederzettingsvorm benadert het meest die van een flauw gebogen, den rivierdijk volgend, lint bij de enkelvoudige en die, van een langgestrekten rechthoek of ovaal bij de dubbele rivierdorpen. 2. Het wierde- of kringdorp, dat voornamelijk in beide Noordelijke provincies op tegen destijds optredende overstroomingen kunstmatig gevormde vluchtheuvels veelvuldig wordt aangetroffen. Deze, op de daartoe in verkeersopzicht gunstig gelegen 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 37