III EENIGE TYPEN VAN STEDEN EN DORPEN. Bij de in het vorige hoofdstuk gegeven eerste, globale onderscheiding van de middeleeuwsche stads- vormen naar den contour, is bewust uitgegaan van Je historische, militiare beschouwingswijze, omdat het uitsluitend strategische overwegingen waren, welke de ommuring en hiermede dus den stadsomtrek bepaalden. Met betrekking tot de inwendige struc tuur en de hierop gebaseerde tweede indeeling werd opgemerkt, dat deze slechts ten deele werd bepaald door den uitwendigen ommuringsvorm. Hoe belang rijk de strategische eischen op zichzelf ook waren, bij de middeleeuwsche stad was het accent nog steeds gelegen in de stad en niet bij de ommuring. Dit in tegenstelling tot de latere vesting-steden, waarbij het zwaartepunt werd verlegd naar de verdedigings werken. De inwendige structuur, zooals deze uit het tracee van de wegen in den plattegrond spreekt, hangt dan ook in de eerste plaats samen met de wijze van ontstaan der oorspronkelijke nederzetting, van de woonbuurt dus. Aangezien bij de geleidelijke ontwikkeling van woonbuurt tot stad gewoonlijk nogal wat van haar oorspronkelijken, voor de nederzetting karakteris tieken opzet verloren ging, is het logisch, dat bij de indeeling der stadsplattegronden van een ander ge zichtspunt werd uitgegaan dan thans voor de typee ring van steden en dorpen zal worden gevolgd. Hierbij zal het accent meer worden verlegd naar het dorp, omdat beter dan bij vele stadsplatte gronden de orgineele wijze van ontstaan kan 33

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 35