Het derde plan tenslotte wordt gevormd door de ver boven alles der vorige plans omhoogstrevende toren of torens, verder het machtige middenschip van de hoofdkerk of kathedraal, het stadhuis, het waaggebouw en dergelijke, welke het silhouet van de geheele stad beheerschen. Deze openbare gebou wen zijn veelal min of meer centraal gegroepeerd rondom of nabij de markt, welk plein het maat schappelijk centrum, tevens het economisch hart van de stad vertegenwoordigt. Deze economische functie komt architectonisch, vooral in sommige Zuid-Nederlandsche steden, thans nog in stralende pracht tot uitdrukking in de bebouwing met gilde- huizen, zooals bijv. te Brussel en Antwerpen, of een machtig beursgebouw, zooals bijv. de lakenhal te Brugge. Dat wereldlijke centrum viel in Noord-Nederland veelal samen met het geestelijk centrum, gevormd door de hoofdkerk met het daarbij behoorende plein (en kerkhof), zooals bijv. te Delft, Haarlem en Zwolle. Waar dit niet het geval was, verrees de hoofdkerk toch meestal vlak achter de markt- ombouwing, het marktbeeld volkomen beheerschend ('s-Hertogenbosch, Gouda). In de middeleeuwsche stad valt derhalve een even duidelijke als schoone climax waar te nemen, in visueelen zoowel als in ideëelen zin; van de ommu ring over de burgerbebouwing naar de kerk of kathedraal; van de strategie via het economische en maatschappelijke leven naar de religie. Tenslotte dringt zich nog de vraag op, hoe de reeds eerder gesignaleerde, oogenschijnlijke tegenstelling tusschen de schilderachtigheid en de streng uitge voerde orde en regelmaat, zooals deze uit de ver schillende typen van plattegronden blijkt, in één en dezelfde stijlperiode valt te rijmen. Talrijk zijn de schrijvers van naam, die zich hier over het hoofd hebben gebroken en tot diametraal 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 30