geen te gemakkelijker ging, omdat de oorspronke lijke nederzetting met was ommuurd, werd tusschen de jaren 1365 en 1374 opnieuw gesticht en ommuurd. Haar streng regelmatige aanleg ver toont een zuivere rechthoek van 415 M. lengte bij 2joM. breedte, doorsneden door twee elkaar lood recht kruisende hoofdstraten, welke het stadje in vier evengroote, kleinere rechthoeken verdeelen. Evenals in Nieuwpoort werd het centraal gelegen marktplein gevormd door de overkluizing van de gracht, welke de lengteas begeleidde. In tegenstel ling tot Naarden werd dit middelpunt in het sil houet echter niet geaccentueerd door de Groote Kerk, welke geheel excentrisch in het Oostelijk hoek punt was geprojecteerd. Vooral deze laatste, op het eerste gezicht eenigs- zins ongothisch aandoende, streng uitgevoerde schaak bord-plattegrond vertoont groote gelijkenis met de in de 13e eeuw in Zuid-Frankrijk bij tientallen gestichte Villes neuves"ook wel „Bastides" ge naamd en waarvan het in 1284 gestichte Mont- pazier (Afb. 6) één der fraaiste voorbeelden vormt. Ook hierbij treffen wij een zuiver rechthoekigen plattegrond aan van 400 M. bij 220 M. doorsneden door een drietal evenwijdige hoofdlangsstraten en een tweetal hoofddwarsstraten, welke op de 10 poor ten van het stadje zijn gericht. Het centrum wordt ruimtelijk geaccentueerd door twee, onmiddellijk aan elkaar grenzende, rechthoekige pleinen, nl. een groot marktplein met omloopende arcade en over dekte markthal, en een klein kerkplein, waarop de hoofdkerk verrijst. De veronderstelling ligt dan ook voor de hand, dat de tijdens de kruistochten in het Zuiden opgedane nieuwe indrukken en ervaringen, ook op stedebouwkundig gebied hun invloed in het Noorden hebben laten gelden. Uitsluitend gelet/op de uitwendige contour van de middeleeuwsche stad, welke door haar ommuring 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 26