de oorspronkelijke vorm en indeeling nog in den tegenwoordigen plattegrond gehandhaafd is, zijn met zekerheid bekend, nl.: 1. s'-Hertogenbosch, dat na de totale verwoesting van de oorspronkelijke, nauwlijks ontstane woon buurt nabij de samenvloeiing van Dommel en Aa, door den Hertog van Brabant met steun van Antwerpen, Brussel en Leuven in 1185 nieuw werd gesticht als ommuurde stad en met stedelijke privilegiën werd begiftigd. Na in 1202 opnieuw te zijn verbrand, werd de jeugdige stad andermaal en sterker dan vroeger herbouwd en ommuurd, terwijl elk der drie bovengenoemde steden den bouw van één harer poorten op zich nam. De hoogst-eenvoudige plattegrond bestond uit niet veel meer dan een langgestrekt, driehoekig ombouwd plein, waartoe drie stadspoorten op de hoekpunten toegang verleenden. 2. Nieuwpoort, dat in het midden der 13e eeuw werd gesticht. Het besloeg een rechthoek van slechts 340 M. lengte bij 240 M. breedte; in de lengterich ting door een gracht doorsneden, welke hoofdas halverwege werd gekruist door een tweede as. Het overkluisde kruispunt dezer beide hoofdwegen diende tot marktplein. 3. Naarden (Afb. 4), dat na in 1350 door de Hoek- schen te zijn verwoest, iets verder landinwaarts opnieuw als ommuurde stad werd gesticht. De regel matige plattegrond vertoont een ovaal van 560 M. lengte bij 300 M. breedte. Twee elkaar in het cen trum loodrecht kruisende straten, samenvallende met de beide middellijnen, verdeelde de stad in vier gelijke kwadranten. Dit middelpunt werd gemar keerd door een aanvankelijk ruim opgezet, nader hand door bouwblokken verkleind marktplein, waaraan tevens de Groote Kerk was gelegen. 4. Elburg (Afb. 5), dat evenals Naarden een meer landinwaartsche ligging op den duur verkoos, het- 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 25