de weergang aan de buitenzijde over den muur heen uitgekraagd (machicoulis). Hierdoor kregen de ver dedigers de gelegenheid de aanvallers aan de voet van den muur met kokende olie, brandende pek of steenen door in de vloer uitgespaarde werpgaren te bestoken.. De ommuring zelve werd op dubbele boogschotafstand onderbroken door vooruitste kende, ronde muurtorens, terwijl daartusschen ter hoogte van den weergang somtijds nog klei nere, halfronde uitkragingen of mezekouwen met hetzelfde doel, nl. de bestrijding van de muurvoet, werden aangebracht. Uit deze in onze oogen primitieve strijd- en verdedigingsmethoden blijkt derhalve, dat de toe passing van het buskruit, alhoewel reeds vóór het jaar iooo uitgevonden, in de oorlogvoering in de vroege middeleeuwen nog hoegenaamd geen rol speelde. Zulks houdt verband met het feit, dat de samenstelling en bereiding ervan tot in de 13e eeuw vrij goed geheim is gehouden. Slechts de raket of vuurpijl werd reeds in de 13e eeuw toegepast. Eerst na de geleidelijke toepassing van het nieuwe explo siemiddel op het oude werpgeschut, in den loop der 14e eeuw, werd dit nieuwe vuur geschut bepalend voor de geheele verdere ontwikkeling van de aan- vals- en verdedigingstechniek, waardoor tenslotte de oorspronkelijke middeleeuwsche ommuring haar waarde als verdediging verloor. Deze bij voorkeur cirkelvormige ommuring bood uit een oogpunt van verdediging vele voordeelen; nl. een gelijkmatige sterkte over den geheelen omtrek, een zelfde mate van overzichtelijkheid bij een met het oog op de hooge aanlegkosten belangrijke minimale lengteontwikkeling en gelijken afstand tot het middelpunt der stad. Fraaie voorbeelden hiervan treffen wij aan in de bijna cirkelvormige middeleeuwsche stadsplattegronden van Breda, Mid delburg en Oldenzaal, terwijl de ovaalvormige plat- 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 23