burchten, zooals bijv. Utrecht, Trajectum ad Rhe- num, dat in 666 door Willebrordus werd gesticht. Ook Dorestad (Duurstede) en Tiel ontwikkelden zich reeds in de ye en 8 e eeuw tot belangrijke hoofdsteden voor den handel op den Rijn en zelfs op Engeland en de Oostzee. In de eerste helft van de 9e eeuw werden deze inmiddels tot bloei gekomen handelssteden bij her haling door de Noormannen geplunderd en gebrand schat, welke met hunne kleine, doch zeewaardige vikings langs de open rivieren tot ver landinwaarts doordrongen. De verwoesting geschiedde zoo gron dig, dat van het welvarende Duurstede na dien geen spoor meer overbleef. Wel was naderhand sprake van een (woon)Wijk bij het voormalige Duurstede, welke in 1300 tot stad werd verheven. Tiel werd na de eerste verwoestingen herbouwd, omstreeks het jaar 1000 andermaal door de Noor mannen geteisterd en ten deele verwoest, maar wist zich desniettemin als handelsstad te handhaven, tot dat de opkomst van Dordrecht haar handel defini tief fnuikte. In den loop der 9e eeuw werden tot beveiliging van de streek of als wijkplaats in geval van nood voor de omwonenden, tal van versterkingen of burchten gebouwd, waartoe o.a. kunnen worden gerekend die te Breda, Middelburg, Oostburg, den Burg (Schouwen), Doesburg en Leiden. Uit deze burchten, welke den aanzet vormden voor de ont wikkeling van een woonbuurt, hebben zich de latere steden van dienzelfden naam ontwikkeld. Van deze destijds gestichte burchten is die te Leiden de eenige, welke tot op den huidigen dag goed bewaard is gebleven. (Afb. 2). Juist op het punt van samenkomst gelegen tusschen twee Rijnarmen, welke door het graven van een gebogen gracht werden verbonden, is met den vrijkomenden grond uit dezen gracht op het aldus gevormde burchteiland 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 20