Vooral de plaatsen, waar een heirweg deze rivieren kruiste, vormden uit verkeersoogpunt een voor den zich al spoedig ontplooienden handel bevoor rechte ligging. De jonge nederzetting groeide hier door weldra uit tot een marktplaatseen marktcen trum voor de omgeving, waar de producten uit den omtrek werden geruild tegen goederen, welke de doortrekkende kooplieden van heinde en verre mee voerden in hunne hessewagens of schepen. Deze marktfunctie bracht van lieverlede allerlei spe ciale voorzieningen met zich mede, zooals bijv. de verschaffing van onderdak (herberg) aan de reizende kooplieden en de veilige opslag hunner koopwaren (pakhuis); bescherming tegen diefstal, zekerheid van maat en gewicht (waag), benevens een scheidsge recht (dinghuis) om geschillen te beslechten. Uit deze marktfunctie ontstond tevens de behoefte aan bepaalde groepen van handwerkslieden (ambachts lieden), zooals bijv. smeden, wagenmakers, zeilma kers, leerwerkers enz.; aanvankelijk ontstaan uit de onmiddellijke reparatiebehoefte der doortrekkende kooplieden met hunne paarden, wagens en schepen, naderhand ook in voorraad voor de markt werkend. Naast den handel begint zich zoodoende ook de nijver heid te ontwikkelen, tengevolge waarvan de neder zetting geleidelijk aan een geheel eigen, economisch karakter verkrijgt en zich steeds meer van het omliggende agrarische land begint te onderscheiden. Nog één stap verder en ook in ruimtelijk opzicht begint de jonge stad zich duidelijk van het platte land af te scheiden, nl. door haar omwalling, later ommuring. Deze bevestiging werd noodzakelijk uit veiligheidsoogpunt; een conditio sine qua non voor het bestaan van de stad, in vredestijd tegen nachte lijke plundering door zwervende rooversbenden, welke het platteland onveilig maakten, ten tijde van oorlog tegenover den belegerenden vijand. Het waren vooral deze laatste militaire eischen, welke 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 14