ontwikkeling werd hierbij in handen gelegd van de plaatselijke overheid, welke daartoe een uitbreidings plan moest vaststellen. Geleidelijk aan herstelde zich hiermede het in de vorige eeuw verloren gegane prestige van den stedebouw. Met het doorbreken van nieuwe stedebouwkundige inzichten en een beter begrip omtrent de stedebouw kundige problemen welke tengevolge van de nog steeds aanhoudende bevolkingsvermeerdering in ons reeds dichtbevolkte land werden opgeroepen, rijpte langzamerhand het besef, dat de stedebouwkundige ontwikkeling in ruimer verband moest worden be zien, wilde zij maximaal effect sorteeren. De streek plangedachte en even later de conceptie van een Nationaal plan deden haar intrede. Het stedebouw kundige gezichtsveld werd hiermede dusdanig ver- verruimd, dat toen beter van planologie kon worden gesproken. Als gevolg van de in verband met de industrieele ontwikkeling van het bedrijfsleven geboden functie splitsing tusschen het wonen en het werken, mani festeerde zich ook in de ruimtelijke ordening van deze beide hoofdfuncties van het maatschappelijke leven een steeds duidelijker afscheiding. Een zonee- ring, die werd geaccentueerd door groenstrooken, welke tezamen met het overige stadsgroen ten be hoeve van de recreatie tot de conceptie van het samenhangend groensysteem leidde. Met de toenemende eischen van directe licht- en luchttoetreding tot de woningen nam de dichtheid van bebouwing af en hiermede de extensiviteit van de woonwijk toe. Ook de ruimere groenvoorziening binnen de woonwijk droeg tot de meerdere openheid daarvan bij. In tegenstelling tot het gesloten stads beeld van de middeleeuwsche stad, vertoonde de moderne stad een steeds opener structuur. Deze openheid gepaard aan een lagere bevolkings dichtheid, vindt haar krachtige ondersteuning in de 118

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 130