nieuwe schoonheidsidealen gedragen aesthetische visie tezamen met de inmiddels ingrijpend gewijzigde strategische inzichten tot geheel nieuwe concepties voerde, waarvan het meerendeel evenwel niet boven het stadium van ideale oplossingen uitkwam. In den Barok hebben deze nieuwe schoonheidsidea len, waarbij vooral de perspectivische dieptewerking op den voorgrond trad, met name ook ten aanzien van den tuin- en parkaanleg (een tot dusver nauwe lijks in den stedebouw betrokken element) tot groot- sche uitingen geleid, waarvan ook in ons land de navolgingen vielen waar te nemen. Kon tot aan het begin van de 19e eeuw nog worden getuigd van den grooten invloed welken de tech niek van het oorlogvoeren bij voortduring op den stedebouw had uitgeoefend, met de 19e eeuw houdt deze sterk den vorm bepalende factor op. Ondanks de ingrijpende ommekeer welke de toepassing van het buskruit op de aanvals- en verdedigingstechniek en hiermede op den stedebouw had teweeggebracht, bepaalde deze techniek zich nog steeds tot de oorlog voering te land. Dit zou in het begin van de 20e eeuw radicaal veranderen. Met den opkomst van de moderne groot-industrie en de techniek vertoont het stedebouwkundige pres tatievermogen gedurende de heele 19e euw, maar vooral in de tweede helft daarvan, een gepronon ceerde inzinking. Deze neergang in de ontwikkeling treft des te pijnlijker, aangezien hij samenvalt met de grootste expansie onzer steden. Het was het be ruchte tijdvak, waarin het eigenbelang van den grondspeculant de stadsuitbreiding beheerschte en waarbij alle andere overwegingen van meer ideëelen aard voor zoover aanwezig terzijde werden gesteld. Hierin zou eerst een begin van verandering ten goede optreden in den aanvang van de 20e eeuw, na de totstandkoming van de "Woningwet. De stads- "7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 129