wegingen geniet dit systeem de voorkeur boven dc tot dusverre gevolgde onsystematische wijze van uitbreiding d.m.v. aanbreiïng. "Wij zijn hiermede wederom teruggekeerd tot het aloude strategische motief, dat ook in den modernen stedebouw, vooral na de in den laatsten wereld oorlog opgedane pijnlijke ervaringen met de lucht bombardementen, hernieuwde belangsteling heeft gekregen. De destructieve gevolgen van de ten gevolge dezer bombardementen uitbrekende branden, welke vele malen ernstiger zijn dan de direct aange richte verwoestingen door bominslag, maakt een geleding van het stadslichaam, waarbij de groene vertakkingen als brandsingels fungeeren, tot een gebiedende eisch. Op zeer gelukkige wijze blijken derhalve de planologische en strategische eischen op dit punt volkomen parallel te gaan, waardoor de kans op verwezenlijking van deze ingrijpende ver anderingen in den stadsopbouw aanzienlijk wordt vergroot. Na de absolute verwaarloozing van de primaire veiligheidseischen bij den 19e eeuwschen stadsaanleg, treedt in de 20e eeuw het strategische motief weder om op den voorgrond. Dit zelfde motief wijst ook in de richting van de verlaging van de woningdicht heid (meer open bebouwing met ééngezinshuizen), welke ook om sociale en cutureele redenen warme aanbeveling verdient. ,,L' histoire se répète", Kon deze conclusie met voldoende recht worden gebaseerd op de recente ontwikkeling van den lucht oorlog zooals deze zich tot aan de capitulatie van Duitschland in Mei 1945 had gemanifesteerd; in Augustus van datzelfde jaar werd de wereld plotse ling verrast door de toepassing van de atoomsplit- sende bom, welke voor het eerst boven eenige steden van Japan werd uitgeworpen en welke tot de on middellijk hierop volgende capitulatie van dat land 113

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 125