omdat een zoodanig programma een scherp inzicht vooronderstelt. Ook op stedebouwkundig gebied valt in ver gelijking tot de techniek een grooten achterstand in te halen! De stedebouw, als wetenschap, is hierbij ternauwernood zoo ver gevorderd, dat hij in staat is algemeene richtsnoeren aan te geven. Aan de veel zijdigheid van het gebied paart zich de groote ver scheidenheid der afzonderlijke objecten, welke ieder voor zich een speciaal op dat geval afgestemd pro gramma van eischen vergt, tengevolge waarvan algemeene richtsnoeren slechts betrekkelijke waarde bezitten. "Welhaast iedere stad toch vormt door haar eigen situatie en andere locale bijzonderheden een apart object, dat speciale studie en voorbereiding vereischt, om tot de haar passende juiste stedebouw- kundige vorm te geraken. In deze differentieering is de groote charme, tevens grootste moeilijkheid van den stedebouw gelegen. Dit neemt niet weg, dat bij alle locale verscheiden heid toch algemeene richtsnoeren geldigheid bezitten, welke bij elk stedebouwkundig plan in het oog die nen te worden gehouden. Deze richtsnoeren wisselen met de eeuwen en vormen de onmiddellijke cristallisatie van de eischen, welke de tijd op strategisch, sociaal-economisch, technisch en aesthetisch gebied stelt. Om tot een eenigszins juist begrip en zuivere formu leering van alle deze cultureele eischen te geraken, is in de eerste plaats een inzicht in de historische ontwikkeling noodzakelijk. Deze historische basis is onmisbaar voor de vaststelling van de diagnose van onzen eigen tijd, teneinde hieruit een prognose voor de naaste toekomst te kunnen afleiden. De opstel ling van deze prognose vormt het doel van alle wetenschappelijk vooronderzoek, van alle survey. Bij alle stedebouwkundig werk toch dient de blik op de toekomst te zijn gericht. Dit ligt in den aard 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 11