verband met het totaal verschillend karakter dezer streken valt het accent bij de streekplannen voor Oost-Utrecht en de Veluwe vanzelfsprekend op het behoud van natuurschoon, terwijl in het streekplan IJsselmonde het zwaartepunt geheel en al op de Rot- terdamsche havenbelangen en in het Westland bij den tuinbouw is gelegen. Het meerendeel dezer rapporten is uitgebracht door, vanwege het provin ciaal bestuur ingestelde, streekplan - commissies, waaraan een deskundig secretariaat is toegevoegd, terwijl enkele zijn opgesteld door particuliere stede- bouwkundige bureaux, welke daartoe opdracht kregen. In Limburg en Noord-Brabant is een andere weg gevolgd. Van meet af aan is hier het streekplan werk in provinciaal verband georganiseerd. Een provin ciale streekplandienst bereidt hier de streekplannen voor in elk der drie gebieden, welke tezamen de ge- heele provincie beslaan en waarvoor ieder afzonder lijk een streekplancommissie is ingesteld. In tegenstelling tot het uitbreidingsplan komt bij het streekplanwerk het accent van de activiteit welke tot dusverre met het woord stedebouw pleegde te worden aangeduid, steeds minder bij de begrippen stad en bouwen te liggen en steeds meer bij het ordenen van de geheele ruimte d.m.v. een regeling der bestemming en van het gebruik van alle binnen het gebied gelegen gronden. Vandaar dat het juister lijkt deze ruimtelijke ordening ook met een nieuw woord n.1. planologie aan te duiden, waardoor het wekken van verkeerde, te beperkte associaties, welke het woord stedebouw onwillekeurig oproept, wordt vermeden. Dit geldt a fortiori bij den volgenden trap van ont wikkeling welke de ruimtelijke ordening inmiddels heeft bereikt, n.1. die van het nationale plan. Reeds vrij spoedig nadat het streekplan zijn entree in de .Woningwet had gedaan, rijpte bij vooraanstaande 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 117