even pittige als in groote lijnen eenvoudige en over zichtelijke silhouetplan, dat tot in de 17e eeuw in groote trekken behouden bleef, viel een duidelijke climax waar te nemen van den standsrand naar het centrum, d.w.z. van de ommuring over de daken der woonbebouwing naar de torens van de cathe- draal. Vergelijken wij dit destijds gave en schoone stads- silhouet met dat van de meeste onzer moderne steden, dan vallen naast eenige punten van over eenkomst ook typische verschilpunten op. Ook bij velen onzer tegenwoordige Nederlandsche steden culmineert het stadssilhouet dank zij de predomineerende plaats welke de historische stads kern hierbij inneemt nog steeds in de centraal gelegen torenspitsen van kerk(en) en raadhuis. In veelbeteekenende tegenstelling tot de nieuw uit den grond gestampte Amerikaansche steden, waar de skyscrapers het zakelijk karakter van de city op cycloopachtige wijze accentueeren, overwegen in ver reweg de meeste van de gegroeide steden in Europa gelukkig nog steeds de historische cultuur monumenten in den vorm van kerk, raadhuis, kas teel of paleis, somtijds ook beurs (lakenhal in Brugge) boven de nieuwe, zakelijke en prozaïsche bebouwing van winkels, magazijnen, kantoren enz. In zooverre dus overeenstemming met het vroegere stadsbeeld. Door de industrievestiging in, doch vooral ook aan den rand onzer steden is evenwel een markant ver schil ontstaan; een verschil dat meer den uiterlijken vorm dan wel het innerlijk wezen betreft. Hoe vele industriemolens sierden immers indertijd niet de peripherie onzer Hollandsche steden? Deze utili teitsgebouwen vermochten door hunne sierlijke en slanke vorm en door hunne, in verhouding tot kerk en raadhuis bescheiden massa echter nimmer de hoofdaandacht van de centrale culminatiepunten af 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 111