te herstellen. Luisterrijke voorbeelden hiervan tref fen wij aan in de befaamde Grande Place in Brussel en Antwerpen. Hierbij zou als volgt te werk kunnen worden ge gaan. Aan de hand van de kadastrale kaart wordt een vergroote plattegrond, bijv. op schaal i 200 vervaardigd. Aan de hand hiervan worden, aange vuld met meetingen en foto's, de pleinwanden in teekening gebracht, zooals deze op het oogenblik zijn, waarbij vooral aan de silhouetlijn bijzondere beteekenis toekomt. Naast dit silhouetplan van den bestaanden toestand dient aan de hand van historische teekeningen en prenten de oorspronkelijke toestand zoo goed moge lijk in teekening te worden gebracht. Tenslotte dient uit deze beide plannen een restau ratieplan voor de toekomst te worden samengesteld, waarbij met inachtneming van de moderne eischen wordt getracht het oorspronkelijke karakter van het plein zoo veel mogelijk te benaderen. Hiertoe zal moeten worden nagegaan welke gevels voor res tauratie in aanmerking komen, dan wel na slooping geheel nieuw zullen moeten worden opgetrokken. Ook de herindeeling van de pleinvloer komt hierbij meestentijds vanzelf aan de orde. Zoo zijn bijv. door den gemeente-architect van 's-Hertogenbosch en door den hoofingenieur van publieke werken te Haarlem silhouetplannen ver vaardigd van de wanden van het marktplein. Deze werkwijze verdient navolging in tal van andere hiervoor in aanmerking komende steden van ons land, opdat in het belang van het behoud van ons nationale stedenschoon tal van fraaie marktpleinen in eere worden hersteld en voor verdere ontluiste ring worden gevrijwaard. Ad c. In afb. 7 van hoofdstuk II is een schematisch beeld gegeven van het typische silhouet van de middeleeuwsche stad in haar bloeitijdperk. Bij dit 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 110