Uit deze wanverhouding tusschen de verstandelijke ontwikkeling en die van de intuïtie laat zich het onevenwichtige in de scheppingen van onzen tijd verklaren. Tegenover waarlijk schoone voortbreng selen op sommige gebieden staat een ontstellende wansmaak op de overige. De schoonheid in onze samenleving in haar geheel zal niet eerder terug- keeren dan na overwinning dezer dorre, onvrucht bare verstandelijkheid en na een volledig samen gaan van verstand en intuïtie. Eerst dan zal wederom de schoone vorm, welke logischerwijze voortkomt uit de functioneele verwezenlijking van het doel, als iets vanzelfsprekends ontstaan, zooals de bloem als iets natuurlijks ontluikt aan de plant. Zoo ook is het verklaarbaar, dat in onzen tijd, waarin de techniek hoogtij viert en het technische vernuft een grooten voorsprong heeft behaald op het algemeene, intuïtieve inzicht, iets schoons voor namelijk tot stand kwam in de zuivere scheppingen der techniek, waarbij de intuïtie in een strenger kader is gevat dan bij de overige geestesgebieden het geval is. De moderne auto, het vliegtuig, de stuwdam, de verkeersbrug voor groote overspan- hing, zij allen hebben hun eigen stijl bereikt, hun eigen, schoonen vorm gevonden, terwijl dit bijv. in de architectuur nog lang niet in dezelfde mate het geval is. Bij deze voortbrengselen van de moderne techniek toch zijn de eischen omtrent het gestelde doel nauw omlijnd en wordt een scherp inzicht ver- eischt omtrent het wezenlijke, het essentieele van het te scheppen ding. Uit het bovenstaande kan derhalve de conclusie worden getrokken, dat een bindend programma van eischen, dat zoo min mogelijk speling laat aan sub jectieve gevoelens of individueele fantasterijen, de eerste voorwaarde vormt voor een in aesthetisch opzicht verantwoorden, dit is een schoonen vorm, 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 10