zekere, voor hun tijd typeerende architectonische kwaliteiten; het geheel moet evenwel in stedebouw kundig opzicht een volkomen mislukking worden geacht, voornamelijk door het gebrek aan onder linge eenheid en het ontbreken van een dominant. Bovendien wreekt zich hierbij pijnlijk het gemis aan voldoende ruimte en afstand tot elk van de bouw werken. Behalve aan de opdringerige aanwezigheid van een stadsleelijkerd of de misplaatsing van belangrijke nieuwe bouwwerken t.o.v. bestaande, historische dominanten in den vorm van kerk en/of raadhuis, valt de onbevredigende indruk welke zoo menig oud marktplein in onze steden achterlaat, toe te schrij ven aan den onrustigen en bonten wand en de on overzichtelijke indeeling van het plein. Door tallooze verminkingen in den loop der jaren toegebracht aan de oorspronkelijke stijlvolle topgevels, verminkingen in den vorm van bepleisteringen, slooping van top gevels, onderbouw door moderne winkelpuien, op zichtige reclames enz. is de speelsche eenheid van weleer verbroken. Met deze eenheid in vorm en kleur is meestentijds ook het pittige doch overigens rustige silhouet verdwenen. De vloer van het plein is ten behoeve van het moderne verkeer veelal herschapen in een oceaan van asphalt, verlevendigd door een archipel van vluchtheuvels voorzien van de noodige lichtsignalen en richtingaanwijzers. Bovendien plegen op deze eilanden nog op de meest in het oog loopende punten urinoirs, telefooncellen, kiosken, tram- en busabris enz. te verrijzen, welke het rommelige aanzien ver- hoogen. Daarom valt het ten zeerste toe te juichen, dat een nieuw ingestelde commissie van den Bond Heem schut zich tot taak heeft gesteld hierin verbetering te brengen door historisch waardevolle marktplei nen zoo goed mogelijk in hun oorspronkelijken staat 97

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 109