en juiste verhouding tot hunne omgeving, terecht tot de stedebouwkundige glanspunten van de licht stad behoorend en het stadsbeeld tot in verre omtrek beheerschend. Van de tweede mogelijkheid vormen de St Pascha- liskerk en het tegenover gelegen kantoorgebouw van de B.I.M. in het Benoordenhoutkwartier te 's-Gra- venhage een niet mis te verstane waarschuwing (zie afb. 30). Beide gebouwen behooren elk op zich zelf tot het beste wat de moderne Nederlandsche architectuur op gewijd en profaan gebied heeft voortgebracht. De ligging van de eerder tot stand gekomen kerk is in stedebouwkundig opzicht juist en vormt dan ook een aantrekkelijk accent in deze gegoede woonwijk. Tengevolge van de aperte mis- plaatsing van het nieuwe, massale kantoorgebouw in de onmiddellijke nabijheid, wordt de gunstige werking van dit gewijde monument ten zeerste ge schaad, ja grootendeels opgeheven. Door de te dichte samenvoeging van deze twee monumentale bouw werken is een in stedebouwkundig opzicht hoogst onbevredigend geheel ontstaan, nog geheel afgezien van de op zichzelf onjuiste ligging van een kantoor gebouw van dezen omvang in een in sociaal opzicht veel te éénzijdig ontwikkelde woonwijk. Evenals ieder ander kunstwerk vraagt een schoon bouwwerk om een zekere distantieering, een zekere mate van isoleering, teneinde zijn aesthetische wer king ten volle te kunnen uitoefenen. Een te nauw opeengedrongen ligging van verschillende van zulke dominanten doet aan het optimaal effect van elk hunner afbreuk. Hiertegenover vormt het torenhuis aan het Daniël Willinkplein te Amsterdam een goed voorbeeld van een juiste ligging en goede verhouding. Als verticale eindafsluiting van de breede Amstellaan accentueert deze dominant op gelukkige wijze de splitsing in Noorder- en Zuider-Amstellaan. Het bouwwerk 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 106