Dit zijn alle drie glasschilderingen van beschei den afmeting en zij beslaan slechts enkele panee- len in het kerkraam dat verder met rechte- of ruitvormige glas-in-lood ruitjes gevuld is. Van meer belang is het glas in 1625 geschonken door de scheepstimmerlieden van Edam en op dezelfde gronden ook aan Cornelis Willemsz toe geschreven (afb. XIII). Dit venster is van boven tot ónder gevuld met een glasschildering. Een triumphboog vormt het uit gangspunt voor de compositie met in de poort opening de Schutspatroon St. Jozef, gewapend met bijl en trekzaag, geflankeerd door een paar allegorische vrouwenfiguren en motieven den scheepsbouw betreffende. Daaronder de afbeel ding van een scheepswerf, met schepen in allerlei stadia van bewerking. In den voet van het glas een groot paneel met de namen van drie en dertig scheepstimmerlieden van Edam. Wel een spre kend bewijs van de bloeiende industrie daar ter plaatse. Ook in dit glas is nog veelvuldig gekleurd glas toegepast, waardoor het nog aan de 16e- eeuwsche techniek herinnert. Anders is dat gesteld met het glas, ook in 1625 geschonken door de zoutzieders van Edam. Deze glasschildering beslaat eveneens het geheele ven ster maar is als een zwierig ornament gecompo neerd met in het midden de afbeelding van een zoutziederij. In dit ornament zijn opgenomen de fabrieksmerken van tien zoutkeeten. Ook op dit bedrijf kon Edam dus trotsch zijn. Jammer dat van dit glas de vervaardiger onbekend is geble- 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 70