kend Haarlemsch glasschrijver (1524—1599). Willem Thybaut stamde uit een glasschrijvers gezin en kreeg belangrijke opdrachten, o.a. een glas in de St. Bavokerk te Haarlem met het „con- terfeitsel van den Hertoge van Beijeren en sijn Huisvrou", in aanbidding neergeknield voor de H. Drievuldigheid. Jammer genoeg ging dit glas verloren, waardoor het glas in Gouda voorstel lende de onthoofding van Johannes de Dooper, de eenige gekleurde glasschildering van Thybaut is. Hiermede was hij juist niet erg gelukkig; zijn glas bleef bij de glazen van de Crabeths achter. Ongekleurde glazen, nagenoeg geheel met gri saille geschilderd, heeft Thybaut voldoende na gelaten om hem als bekwaam glasschrijver te lee- ren kennen. In het Museum „De Lakenhal" te Leiden worden een twaalftal kleine glazen be waard, in 1588 door Thybaut geschilderd. Het zijn portretten van de Graven en Gravinnen van Holland, ten voeten uit, in vol ornaat of wapen rusting. Zij zijn afkomstig uit de Schuttersdoelen te Leiden. Alleen de vorstelijke wapenschilden zijn in gekleurd glas uitgevoerd, op de manier zooals dat toen gebruikelijk was. In het gemeente archief van Leiden bevinden zich de cartons van deze glazen, waaruit Thybaut's penseelvaardig- heid duidelijk blijkt. In 1595 schonk de stad Haarlem een glas aan de St. Janskerk te Gouda en droeg de uitvoering daarvan aan Willem Thybaut op, met de conditie dat op het glas zou worden afgebeeld „het inne men der stad Damiate door de Haarlemmers". 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 52