NEDERLANDSCHE GLASSCHILDERS Van de honderden geschilderde glazen, welke de kerken in ons land sierden, zijn gelukkig nog enkele tientallen uit de 16e, 17e en 18e eeuw bewaard gebleven. Bovendien bevat bijna elk museum van Vaderlandsche Kunst fragmenten van monumentale ramen afkom stig of voorbeelden van glasschilder-klein- kunst. Dit is een gelukkig nationaal bezit en er kan dan ook geen moeite genoeg worden ge daan om de belangstelling voor deze kunst te bevorderen. Het is een kunstambacht, waarvan de werk wijze, de te verwerken materialen en de na men der „glasschrijvers" bij het publiek zoo goed als onbekend zijn gebleven. -Menige kerk werd gevuld met glazen, ge schonken door machtige heeren, corporatiën, naburige steden en dorpen. Maar ook in het woonhuis werden geschilderde glasmédaillons in de glas in loodruitjes opgenomen, meestal met familiewapens of bijbelsche tafereelen, maar ook met herinneringen aan belangrijke gebeurtenissen of met waardeerende voor stelling van ambacht of bedrijf. Een gebruik, dat navolging waardig is! De producten van deze bijna onverwoestbare techniek zijn echter van zulk broos materiaal vervaardigd, dat het ondoenlijk was ze voor breuk te vrijwaren. Onze oer-degelijke voor ouders konden een kunstwerk, dat gebroken of beschadigd was, niet meer waardeeren, waardoor menig fraai glasraam op de puin hoop terecht kwam. Het restaureeren van een oude glasschildering beteekende vroeger dan ook „dit raam als nieuw terug bezorgen", een opvatting welke tot einde 1800 in stand bleef. Gelukkig is hieraan een einde gekomen. Het Rijksbureau voor Monumentenzorg waakt over de nog bestaande ramen. „Ncderlandsche Glasschilders en hun werk" geeft U een idéé van de techniek en de daar uit voortvloeiende uitbeeldingsvorm(stijl). Het licht U in waar zich de nog bestaande ramen bevinden, terwijl een paar van de be langrijkste werken van dezen tijd worden ge memoreerd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 2