Thans staan ons gas- en electrische ovens met be trouwbare controlemiddelen ten dienste (fig. 5). Na geduldige afkoeling van den moffeloven werd het nu gebrande glas op den achterkant van het tafelblad in lood gezet. De eerste glasschijf, om zoomd met een loodstrip waarin zich aan beide kanten een sponninggroef bevindt, werd op het tafelblad met een paar nagels vastgezet om ver schuiving te voorkomen. Daartegen het volgende aansluitende glasstuk geschoven in de eerste lood strip en de resteerende omtrek weer omgeven door een tweede loodstrip. Telkens tegen elkaar slui tend en in elkaar passend. Telkens de nagels ver zettend tegen het laatst aangebrachte glasstuk tot dat het geheele paneel in lengte en breedte gefor meerd was. Overal waar de ééne loodstrip een andere strip raakt wordt dit knooppunt met zuivere tin gesol deerd. De loodstrippen werden gegoten in een scharnierende gietstang. Toegeklapt bleef er tus- schen de beide helften een I-vormige gleuf over, waarin een straaltje lood gegoten werd. De aldus verkregen gietstaven waren echter nog te dik van profiel om voor het omzoomen van glasschijven gebruikt te kunnen worden. Om ze het juiste pro fiel te geven werden de gietstangen door een lood- molen getrokken. Twee tegen elkaar draaiende raderen met fijne tandjes trekken de gietstang tusschen twee blokjes door waarin een sleuf is gevijld ter breedte van het verlangde loodpro- fiel. Het behoeft geen betoog dat het perfectionneeren 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 27