Eerst toen het den glasblazer gelukte met schier bovenmenschelijke inspanning en vaardigheid geweldige glascylinders te blazen, deze van beide koppen te ontdoen, open te ritsen en vlak te bui gen, werden glas-afmetingen verkregen die als één ruit de licht-opening konden vullen waardoor de loodstripjes overbodig werden (3). Juister gezegd, de loodstrippen werden vervangen door houten roedjes. De algemeen bekende „kleine" ruitjes, welke nog in vele oude huizen te zien zijn. Later was ook deze onderverdeeling overbodig omdat glasplaten van meerdere meters hoogte en breedte werden gegoten en gewalst. Wij maken dus niet zelf het gekleurd glas, doch betrekken het van speciaal daarop ingestelde fabrieken in het buitenland. Vooral Engelsche fabrieken vervaardigen glas van prachtige struc tuur en kleurnuances. Trouwens, het palet van gekleurde glassoorten is nu onoverzichtelijk groot geworden, terwijl men het in de middeleeuwen met rood, blauw, groen, okergeel, purper, grijs en groenachtig wit, zij het ook genuanceerd, moest en ook voortreffelijk kon stellen. Gekleurd glas verkreeg men door aan de kleur- looze glasmassa metalen toe te voegen en samen te smelten. De legende dat voor het vervaardigen van gekleurd glas ook edelgesteente zou zijn ge bruikt mist allen grond van waarheid, hoewel de prachtige kleuren van het oude glas niet voor edelgesteente behoeven onder te doen. Niet altijd is de glasplaat massief gekleurd. Al vroeg kende men de techniek om aan de blaaspijp 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 18