lichter van indruk te maken dan de poortstijlen, is daarin nog niet opgelost. Het is opmerkelijk hoe beide Gemeentediensten streven naar het beste; zij genieten de medewerking van een archi tect-adviseur. Bij het goed bekijken van de laatste twee afbeeldingen zal U een onderdeel zijn opgevallen, 't welk wij niet kennen aan de houten wipbrug. Bij de Amsterdamsche brug is het een in vakwerk geconstrueerde kwartcirkel tusschen klap en poortstijlen, het quadrant geheeten, in het Haarlemsche ontwerp is het een zware ijzeren staaf. Ieder van deze methoden heeft haar voorstander. Ir A. W. C. Dwars pleit voor de staaf, Ir W. A. de Graaf voor het quadrant. Geen van beide elementen zien wij aan de oude houten wipbrug. Dit zit zoo. De laatste kon met de hand worden bewogen, bij de tegenwoordige zware ijzeren brug is dit niet meer mogelijk; tot een mechanische inrichting moest worden overgegaan. Bij het Haarlemsche type is in het zware ondergedeelte van den poortstijl een bewegingsinstallatie met motor ingebouwd. Dit bewegingswerk drijft een rond sel aan, dat in de tanden, aangebracht in heugelstang of quadrant grijpt. Aan welke van beide, staaf of quadrant nu de voorkeur te geven? Het quadrant is door zijn constructie sterk, zal bij het grooter, dus zwaarder worden der klap niet in even redige mate meegroeien; de stang doet dit wel en wordt dan allicht te lomp. Toch voegt de stang zich beter in het geheel, het is een harmonisch element; het quadrant daar entegen blijft een vreemd, een storend element in het type ophaalbrug. Voordat het quadrant werd toegepast, had men andere constructies gevonden en geprobeerd. Zij werden bij verdedigingswerken een verbetering geacht van de wipbrug. Waar wij ons aan de wipbrug hielden, vinden wij haar in ons land niet, doch wel in Frankrijk. Daar werkten in de 18de eeuw een reeks ingenieurs aan den bruggenbouw als onderdeel van „Weg en Werken", zooals Pelletier, Gautier, Bélidor, Derché, Bergère, Pon- celet, Perronnet. Gautier, die onder Pelletier werkte, 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 81