Nog moet op iets worden gelet, n.m.1. dat het achterdeel der balans niet te kort wordt genomen met het gevolg, dat er meer ballast moet worden aangebracht, dus het broek- eind te zwaar wordt. Van opzij gezien komt dan de dis harmonie tusschen het voor- en achtergedeelte der balans onaangenaam sterk uit. De juiste verhouding tusschen deze twee deelen moet worden gezocht, in waarheid uitgebalan ceerd. Ik wees reeds op het onrustige, dat ontstaat uit het vele vakwerk, waarin de hameistijlen en de balans veelal wor den uitgevoerd. De mogelijkheid door het electriscli las- schen van platen het vakwerk te vermijden en dus dichte balkconstructies te maken, wordt in den laatsten tijd toe gepast. Zulk een brug ligt over de Muidertrekvaart te Die- men. Minder fraai is daaraan de geknikte balans. In 1921 ontwierp Ir W. A. de Graaf, toenmalig Hoofd van den Dienst der bruggen van Amsterdam, een ijzeren ophaalbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal aan de overzijde van het IJ in die dagen de grootste der we reld de klap is 8 m breed en overspant een doorvaart van 14.98 m welke tot voorbeeld van vele andere bruggen is geworden. (Afb. 46). Veel is in haar te loven: de goede verhouding der hameipoort, de slanke poortstijlen, welke in plaatijzer zijn uitgevoerd en daardoor een rustigen, mo numentalen en tegelijk slanken indruk maken, de goede verhouding van voor- en achtergedeelte der balans, de dichte verbinding ter plaatse der as, de dunne stangen, welke de klap met de balans verbinden, de ijle, rustige windverbanden. De halansarmen zijn echter nog in vak werk uitgevoerd. Binnenkort kunnen wij brugjes tegemoet zien, waarbij ook de balansvormen uit plaatwerk electrisch zijn gelascht. Een goed ontwerp ligt gereed op het bureau van den Dienst der bruggen te Amsterdam. Een ander model dank ik aan den Ingenieur J. J. Fuyk- schot van den Dienst der bruggen te Haarlem. (Afb. 47). De eenvoud is haar grootste waarde. Het vraagstuk: de poortopening in goede verhouding te brengen en de balans 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 80