Bij deze forsche behandeling behooren forschere afmetin gen ook die der balans. Ofschoon monumentaal, heeft deze brug toch iets te veel. Het 17de eeuwsche type is ge zonder, daardoor eenvoudiger, machtiger. Alkmaar telt onder zijn 83 bruggen er gelukkig nog 9. Zoodra er maar iets aan de, tot den uitersten eenvoud in structuur terug-, gebrachte constructie wordt toegevoegd, verliest zij aan charme. Dit leerde ons de Morschbrug over den Singel voor de Morschpoort te Leiden; zij was de eenige houten wip- brug, welke Leiden nog bezat. Haar hamei had niet den poortvorm, miste den boog, doch was een juk bestaande uit twee stijlen, verbindingsbalk en schoren. Deze nu was te druk geprofileerd. Bovendien stonden er op het midden der balans twee korte stijltjes, waarover naar weerszijden een trekstang schuin naar de uiteinden der „priemen"' zooals in het Friesch de beide balken karakteristiek heeten liepen. Dit ter versterking der balans aange brachte toestel verfraaide het geheel niet. De ambachts man van vroeger zou daar beter raad op hebben geweten. Hij zou den balk „gewapend" hebben, dat istwee houten balken door tandingen in elkaar gewerkt en opgespied. Deze constructie is geheel in het vergeetboek geraakt. Een nog machtiger indruk wekkend, feller van lijn werkend type is de dubbele wipbrug. Die fellere lijnwerking ont staat hierdoor: de klap der enkele wipbrug rust op beide landhoofden; neergelaten is zij dus een balkbrug, ligt ho rizontaal. De beide klappen der dubbele wipbrug daar entegen zijn hefboomsarmen. Elk op zich zelf zou dus veel sterker moeten zijn. Zouden zij beiden den last dragen, dan behoefden zij niet zwaarder van afmetingen te wor den. De ambachtsman vond er dit op: hij richtte de klap pen iets schuin naar boven en liet hen tegen elkaar steu nen. Door de belasting in het midden doorbuigend, knellen zij zich tegen elkaar vast. Waar de balans met de klap evenwijdig loopt zij vormen met de hamei en de kettin gen een parallelogram priemen in de balken der balans ook schuin de lucht in. 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 69