60 Aan de brug van het kasteel te Gemert (N.-Br.) zien wij nog iets meer. Daar zijn de sprieten aan hun achtereinden verbonden door een balk met schoren. (Afb. 17). Hier hebben wij de geboorte der balans. In den naam ligt het beginsel. Weet gij nog, hoe wij als kinderen op de wip zaten? Wij wipten dan het pleizierigst als aan beide zijden onze gewichten hetzelfde waren. Zoo is het ook met de wipbrug. De zwaarte van val en kettingen moet evenwicht maken met het achterste deel der balans plus de kettingen, waar mede de klap ook „val" genoemd wordt opgehaald. Dit achterdeel zou dus veel langer moeten zijn, dan het voorste deel. Praktisch heeft dit moeilijkheden, want dan zou dit sterk uitstekend deel bij het naar beneden klappen eerder den grond raken, voordat de klap geheel geopend was. De lengte van het achtereinde der balans mag hoog stens 1.25 m korter zijn dan de hoogte der hameipoort, anders kan de brugwachter bij het neerlaten der brug niet de naar beneden staande balans opduwen. Heeft hij haar in beweging gebracht, dan loopt hij tegen de schuinstaande klap op om haar door zijn gewicht verder te laten dalen. Door het verkorten van het achtergedeelte der balans werd echter het evenwicht verbroken. Om dit te herstellen paste men toe, wat bij de draaivlonder was gevonden. De achter- verbindingsbalk de broekbalk werd verbreed tot een bak, waarin juist zooveel keien of ijzer werd gedaan om het volkomen evenwicht te krijgen. Hiermede was het vraagstuk rationeel opgelost, in klaren vorm gebracht. Tot in de helft der 19de eeuw kon de wipbrug haar be staan rustig voortzetten. Daarna verdween zij hoe langer hoe sneller; de hedendaagsche ijzeren brug nam haar plaats in. Bij een wandeling door verschillende steden voelen wij dit als een pijnlijk gemis. In Utrecht bestaan zij niet meer, behalve een drietal in de buitenwijken. Evenzoo gaat het in Leiden, daar is de geheele oogst zegge: één! Kampen heeft nog maar een enkele.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 67