schap bewonderen, is zij dit ook. Oorspronkelijk uit Kreta stammende misschien nog vroeger uit Klein-Azië over ^Frankrijk en België in den jare 1299 in de Zuidelijke Ne derlanden gekomen, is het een steenen peperbus. Boven de rivieren zijn de oudste in hout, ten slotte worden zij, om een houten geraamte, met riet bekleed. Van houten „Stan daardmolen" over „Paltrok" tot „Bovenkruier", ziehier de ontwikkeling tot volmaking, welke de Hollanders aan den molen hebben gegeven. De belangrijkste vinding, die de volmaking bracht, is het draaibaar maken van de kap, van daar haar naam „Bovenkruier" Hetzelfde is het geval met de wipbrug. Stammende uit het geslacht vesting-(ophaal)brug schept de Hollander een vredelievende vertaling. De wipbrug richt zich niet op den oorlog, maar op den vrede, zij weert niet af, doch verbindt, zij richt zich op de vrije scheepvaart. De vestingbrug ik vertelde het reeds was een ophaal brug, waardoor de vijand werd belet bij de vestingpoort te komen. De klap werd opgehaald door twee ijzeren ket tingen, welke schuin naar boven door spleten over schij ven in den vestingmuur naar binnen liepen en daar met de hand of met een windas werden ingehaald. Een moeizaam werk, doch er waren mannetjes genoeg bij de hand. Men maakte zich dit werk gemakkelijker door aan de kettingen zware gewichten te hangen, zoo zwaar als klap plus ket tingen. Dit was een verbetering, een schrede vooruil naar de oplossing van het probleem: de klap in iederen stand bij het ophalen in evenwicht te houden. Het beginsel der eigenlijke wipbrug werd gevonden door het maken van twee door den vestingmuur stekende en in den muur op twee tappen draaiende zware, houten bal ken aan wier uiteinden de kettingen loodrecht naar het uiteinde der klap liepen. (Zie vignet 3 op blz. 64). Dit was een grootere schrede in de goede richting. Aan het andere uiteinde der balken hingen binnen de vesting ket tingen, waardoor men de balken naar beneden trok en zoo de klap ophaalde. 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 66