Niet zoo goed als in het landschapsbeeld, staat dit type houten-bruggetje in het stadsbeeld. Amsterdam bezat zoo'n voetbrug over de Lijnbaansgracht voor de Nieuwe Tuin straat. Het was het eenige exemplaar. In 1921 is dit aan de moderniseering opgeofferd. Nu ligt er een zwaar aan doend, vlak, ijzeren bruggetje; zwaar, daar het is gecon strueerd als dichte plaatligger. Het tegenstrijdige is, dat als landhoofden zware houten jukken fungeeren. De saaie gracht is er nog saaier door geworden. Waarom moest het weg? Het is een voetbrug gebleven, hetgeen be grijpelijk is, want de Nieuwe Tuinstraat is geen verkeers straat, zelfs in het geheel geen belangrijke straat. Amster- dam's bezit aan vele typen van bruggen is weer met een verminderd. Tegen onnoodig laten verdwijnen of vermin ken zal ik steeds blijven protesteeren. Als de brug moet worden vervangen, waarom dan geen eenvoudig, vlak, houten brugje gemaakt? Groolere balkbruggen De bouten balkbruggen hebben een behoorlijke overspan ning. Hoofdbalken boven de 6 m lengte worden echter te zwaar van afmeting. Tot ondersteuning kunnen er wel meer jukken worden geplaatst, doch dit belemmert allicht het onderdoor varen. Grootere overspanningen van juk tot juk te bereiken door als hoofdbalken ijzeren balken te nemen, zooals dit b.v. is gedaan bij enkele der aardige hulpbruggen over het Zuider Amstelkanaal te Amsterdam is niet juist, omdat het een hinken op twee gedachten is. Bovendien is het een misken nen der goede timmerconstructies. Als verontschuldiging kan dienen, dat deze constructie door bet vele gebruik van ijzer in de 19de eeuw in het vergeetboek zijn geraakt. Toen oudtijds de werkelijke Mr Timmerman voor het op lossen der opgaaf stond houten bruggen met groote over spanning te moeten maken, paste hij zijn kennis van hou ten dakconstructie toe. (Fig. 5). Door schoren aan weers zijden ondersteunde hij de hoofdbalken; hij dacht aan het driehoeksverband van kappooten, schoren en trek- 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 61