Het Zaansche bruggetje Geslagen over kleine vaarten met drukke vaart, verheft het zich hoog boven het water, opdat zwaar opgeladen bootjes er gemakkelijk onderdoor kunnen varen. Zoo'n hoog brug getje vormt, in tegenstelling tot het vlakke, zoo goed .als hoomlooze landschap, de gelukkige toon in de symphonie van hemel en aarde. Overal waar de landstreek zeer water rijk is, veel per boot wordt vervoerd, vinden wij die hooge bruggetjes, het meest dus in Noord- en Zuid-Holland. In Zuid-Holland komt wel de gebogen vorm voor (Afb. 32), in Noord-Holland zoo goed als steeds de gebroken vorm. (Afb. 33). Bij den gebogen vorm is de helling over het geheel verdeeld, bij den gebroken vorm zijn de beide einden soms zóó steil, dat zij op vergroote kippenloop plankjes gaan lijken; de schuine vlakken zijn dan ook met dwarshouten bezet om het uitglijden te voorkomen. Hoe is mij, toen ik nog jong was en zelden buiten Amster dam was geweest, de genoegelijke indruk bijgebleven van het bruggetje uit „Kloris en Roosje", het gezellige, bekoor lijke opera'tje uit 1700. Wij zagen en hoorden dit voor het eerst als kind, want naar „de Gysbrecht" te gaan op 1 Januari was de traditioneele eerste uitgang. Dit drama was te zwaar voor een jeugdig gemoed. Maar als de pauze voorbij was, en de eveneens traditioneele soes met slemp was genoten, werd de zaal, na het opgaan van het doek, een en al vreugde. Dansend en zingend trok een kleurige boeren-bruiloftsstoet over het hooge bruggetje op den achtergrond Toen ik in later jaren veel in de Zaanstreek kwam, de hooge bruggetjes zag, waarover de tegenwoordige mensch in zijn saaie pakje liep, kwam er een gevoel van onbeha gen. Wat past dat slecht bij elkaar! Onze voorvaderen ambachtslieden, die het simpele bruggetje schiepen, ge voelden onbewust, dat door de kleeding dit geval werd verhoogd, door eenheid tot haar waarde kwam. Hoe dit zij, wij zijn verheugd deze markante punten in het land schapsbeeld nog te bezitten. 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 60