redelijkheid, waarbij hij den vorm onder het maken liet ontbloeien uit zijn, in ieder mensch levend instinct en vreugde aan siering. Het is een heele sprong van draaivlonder tot hedendaag- sche ijzeren draaibrug, zooals door de Hembrug over het Noordzeekanaal zoo schitterend wordt vertegenwoordigd. Toch ligt in den draaivlonder de kiem van dit type. Jam mer genoeg sterft dit soort vlonder uit. Het is een aardige vinding! Zij vereenigt de goede hoe danigheden van eenvoud en goedkoopte in zich. Onze volksaard spreekt er zich geheel in uit. Er zijn gevallen, waarin zij de eenige oplossing geeft. En wel daar, waar een groot aantal bruggetjes direct op el kaar volgend noodig zijn. B.v. in het eerste gedeelte van Aalsmeer, het Oosteinde. (Afb. 30). Aan de smalle vaart liggen kweekerij aan kweekerij gereid. Iedere kweekerij moet haar bloemen naar de veiling vervoeren per groote roeiboot. Waar de kweekerij met den hoofdweg is verbon den door een bruggetje, zou dit bruggetje, zoo dit vast ware, zoo hoog moeten zijn, dat de hoogbevrachte bootjes er on der door zouden kunnen varen. Daar komt nog iets bij het land is verdeeld in zeer smalle perceelen, gemiddeld 30 m breed; het aantal bruggetjes zou dus heel groot moeten worden; het werd een gedrang van bruggetjes. Zoo aardig een enkele het landschap verlevendigt, zoo onrustig, het landschapsbeeld vernielend, zou een reeks werken. Hoe goed daarentegen doen de draaivlonders het. Vlak, zon der eenige overtolligheid, vallen zij in het geheel niet op. De opeenvolging van die smalle, vlakke elementen beko ren, juist door het rhythme, het oog. Wat is er nu aan den vlonder verbeterd? Hij is versterkt tegen het doorbuigen. Herinnert gij u over vlonders te hebben geloopen? Den eenen keer was de plank zeer dik, zoodat toen gij erover ging, niet doorboog, een andermaal was zij zoo dun, dat gij haar bij het overloo- pen voelde zwiepen, hetgeen u noodzaakte in cadans te 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 57