44 Meen niet, dat de opvatting van zulk een brug voortspruit alleen uit het behagen in de schoone lijn. Zij werd gebo ren uit een andere levenshouding. De eenvoudige brug is overal even breed, De bruggehoof- den staan haaks op de walmuren. De structuur*) bepaalt hier den vorm. Het haaksche is van krachtigen eenvoud, het gebogene daarentegen is plastisch, dat in wezen soe pelheid, veelheid van motieven, een streven naar pracht en praal vertoont. Een bouwwerk opgebouwd uit haaksch op elkaar staap.de vlakken maakt een anderen indruk, dan een bouwwerk samengesteld uit gebogen vlakken, zooals wij die vinden aan bouwwerken in Italië na 1580 en in het West-Europa van de eerste helft der 18de eeuw**). De eerste uit zich in rust, de tweede in beweging. Bij de eerste zal men slechts een vierkant, rechthoekig of veelhoekig grondplan vinden, nooit een ovaal grondplan; de gevel kan bij de eerste rechthoekig uitspringen, nooit uit in- en uitgebogen vlakken bestaan; de eerste kent slechts de overpeinzing, de tweede de extase en vooral de zinnelijke extase. Structuur moet niet worden verward met constructie. Het ziin twee verschillende woorden voor begrippen, welke een nauwe vei- wantschap bezitten, maar toch in wezen verschillen. „StructuUr" is de verhouding in het samenstellen (geestelijk), „constructie*4 de wijze van het samenvoegen (overwegend materieel). De eerste behoort tot het ontwerp, de tweede tot de uitvoering. In het Nederlandsch hebben wij voor beide het woord „bouw", doch dit heeft in onze taal twee erlei beteekenis. Aan Viollet-le-Duc, de Fransche schilder-architect schrijver, die in het begin der 19de eeuw het juiste begrip voor de Middeleeuwsche kunst weer heeft doen herleven, danken wij de volgende zinssnede: „Toute forme, qui n'est pas indiquée par la structure, doit être repoussée". Wat is deze ware uitspraak veelal misbegrepen en misbruikt door diegenen, die het verstand de voor naamste plaats willen geven bij het ontwerpen! Wij spreken dik wijls van het redelijke in de Bouwkunst. Een juist woord! Bedenk evenwel, hoe ook „redelijk" evenals „bouw" tweeërlei zin heeft. In ieder geval Viollet-le-Duc heeft niet gezegd: „indiquée par la con struction". De merkwaardigste specimen vinden wij in Beieren, het ge boorteland van de waarachtige Barock, geschapen door Jezuïeten bouwmeesters, -beeldhouwers, -schilders.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 49