42 ver opgevat, rijker gesierd met beeldhouwwerk, doch staat er als „zoomaar" neergezet, te veel op zichzelf. Zij legt het, ondanks al haar rijkdom, af tegen die van het kasteel Rechteren. Stond zij nu nog maar op zichzelf, maar neen, vóór haar, over de gracht, ligt een houten wipbrug. Deze elementen verdragen elkander niet, omdat zij ieder uit een anderen geest zijn geboren. Onrustig is het geheel Zoo'n voorplein als het kasteel Rechteren bezit, is iden tiek met het voorplein van het vroegere kasteel. Maar welk een openheid tegenover de vroegere geslotenheid, welk een vriendelijke afwering tegenover de grimmige afwijzing van voorheen Waar het woonhuis onmiddellijk uit de gracht oprijst, is zulk een hoogoploopende, monumentale ingang niet op zijn plaats. Dit zien wij b.v. aan het kasteel Middachten. (Afb. 23). Oorspronkelijk kasteel, werd het verbouwd tot een onzer statigste huizen. Noch ophaalbrug, noch eenig ander verdedigingsbeeld tracht ons het verleden vol krijg en onrust te suggereeren. Vriendelijk is de aanblik van het huis echter niet. Somber rijst het uit de zwarte blinking van het doodstille water der omringende gracht omhoog. Steven Vennecool, een Amsterdamsch bouwmeester, gaf met deze, in 1697 gereed gekomen schepping, een uitmun tend staal bouwkunst, als laatste uitlooper van den Jacob van Campen-, Pieter Post- en Philip Vingboons-stijl. Aan den Amsterdammer in hem wordt gij herinnerd door de eenvoudige baksteenen brug met haar typische, traditio- neele leuning, de gegoten ijzeren hoofdbalusters verbon den door ijzeren stangen, fraai en in haar doorzichtigheid toch licht. Voor den Westelijken ingang van het Huis ver breedt de brug zich om plaats te geven aan een eenvou dige stoep met bordes. Zoo werd een gaaf geheel verkre gen, een beeld dat men nooit meer kwijt raakt. Een minder fraai gecomponeerd, ofschoon wel statige Hui- zinge, het Huis te Amerongen, mist de grootsche behan deling der middenpartij. De plaatsing der vensters in het muurvlak is eentoniger; op zichzelf zijn zij minder fraai van verhoudingen. (Afb. 24).

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 47