40 tauratie in 1884 ook! zal de brug eveneens zijn ver nieuwd. De overbrugging, versmald door een ver uitste kend gemetseld landhoofd, rust op twee gemetselde pijlers, doch in de plaats van twee gemetselde bogen en over het gedeelte bij de poort de houten beweegbare klep, ligt over het geheel een houten brug. In strijd met het oude gebruik is niet het gedeelte vlak voor de poort be weegbaar, doch het middenstuk. Het verdedigingsbeginsel is verloren. Dientengevolge moest er een houten hamei voor de balans worden gemaakt. Zoo prachtig de in vrijheid staande wip- brug aandoet, zoo misstaat zij voor de ingangspoort; de hamei is hier een overbodigheid. Zij is ook niet goed ge detailleerd, storend werkt de balkverbinding van de uit einden der sprieten, daar waar de ophaalkettingen zijn be vestigd. Hetzelfde zien wij aan het in 1905 gerestaureerde kasteel Henkenshage in Noord-Brabant. Onder onze kasteelen is het slot Loevestein een bijzonder exemplaar in zijn stugge verschijning. Bij zijn stoeren houw behoort een karakteristieke verdedigingsbrug. Het bouwwerk is nog in restauratie. Wij mogen dus verwachten, dat de aanwezige brug slechts een tijdelijke, een noodbrug is en dat zij wordt vervangen door een, het slot waardige brug. Welk een rustiger en daardoor monumentaler indruk geeft de simpele in baksteen uitgevoerde brug over de breede gracht van het kasteel Arcen (Afb. 19) of die van het kasteel Nieuwenbroeck, beide in Limburg. Bij beide is de ophaalbrug weggenomen. Ongelukkig is de oplossing bij het kasteel Stapelen (Afb. 20) een magere houten brug op houten jukken. Een hou ten juk met een te hooge houten leuning met dunne, gedraaide balusters, een kapje wil poort zijn en tracht dit zielige gedoe houding te geven. Doch het allernaarst is wel de protserige, z.g. Gothische brug van het kasteel Heeswijk (Noord-Brabant). Wat een wonderlijk samen- flanzen van brugmotievenEven wonderlijk als het kas-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 45