zij een gedeelte der gracht. Het laatste deel voor de poort is echter van hout; het is de klap der ophaalbrug. Van het begin der klap gaat aan iedere zijde een zware ijzeren ket ting schuin omhoog; zij verdwijnen ieder in een gat van den poortmuur. De poort is gesloten. Wij laten den zwaren klopper vallen. Nadat is open gedaan, treden wij den over welfden poortingang van het poorthuis binnen. Twee sleu ven in de zijmuren, een sleuf, welke ook doorloopt in het gewelf, trekken onze aandacht. Als wij naar boven kijken, hangt daar, dreigend als het zwaard van Damocles, het ijzeren hekwerk, de „hamei", van onderen voorzien van spitse punten, boven onze hoofden. Stil beschouwen wij het geheel; worden verplaatst in vroegere tijden. Het kasteel wordt belegerd. Buiten is wapenrumoer. De belegeraars maken zich gereed tot den aanval. Toen zij naderden heb ben de onderhoorigen met hun have en vee een toevlucht gezocht in het kasteel. Op het burchtplein dringen zij bij elkaar. De poort is gesloten, de brug opgehaald door mid del van twee in het poorthuis aanwezige windassen; de opgehaalde klap vormt een goede bescherming der poort deur. Dan komt de dag, waarop de belegeraars den laat- sten stormaanval wagen. Het lukt hun de kettingen der brug stuk te slaan, de klap valt, de poortdeur wordt ge rammeid, zij dringen binnen. De belegerden verdedigen zich in den nauwen ingang man tegen man, zij moeten wijken; dan laten de andere verdedigers de zware „hekel" (Hamei) vallen; de belegeraars, wellicht ook enkele der verdedigers, worden verpletterd, gespietst. Lieflijk is dit niet. Krijg is dit nooit geweest. Dit alles overpeinzende, begrijpen wij den zin van het poortgebouw met zijn toebehooren. Dat uit de vestingbrug de wipbrug is ontstaan, daarvan geeft de ophaalbrug van het kasteel te Gemert een goed voorbeeld. (Afb. 17). Dat de functie van ophaalbrug, als vestingbrug, zooals ik hierboven beschreef, niet steeds wordt begrepen, bewijst het samenstel vóór het kasteel Maurick bij Vucht in Noord- Brabant. (Afb 18). Bij de totale, eenigszins dorre res- 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 44