38 De veronderstelling is niet te gewaagd, dat de Perzische brug ook in andere landen het prototype van de vesting- brug zal zijn geweest. In ons land, ik zei het reeds, was het de simpele vlonder. Tegenover de vlonder is de ophaalbrug een brug in een zeer ver gevorderd stadium. Waar de ophaalbrug is ontstaan, is onbekend. Ik geloof niet, dat ons land de eer der vinding kan opeischen. Door zijn bodemgesteldheid werd het grootste deel van ons land pas laat bewoond, en in het gedeelte waar van de oudste tijden af menschen zich hadden gevestigd, woonden niet zoo veel Hertogen, Graven en Baronnen als in andere landen. Van meet af aan had de burger hier de overhand. Natuurlijk waren er van oudsher versterkte plaatsen, la ter versterkte steden, welke alle omringd zullen zijn ge weest door grachten, en dus bruggen hebben gehad, doch eigenlijke vestingwerken, waaronder kasteelen, ontstaan hier pas in de 13de eeuw Hoe dus het prototype der ophaalbrug was, kunnen wij in Nederland niet nagaan. Als ik spreek van ophaalbrug, denk dan daarbij niet aan de ophaalbrug, zooals wij haar nu als specifiek Holland- sche kennen, als een belangrijk onderdeel van ons stads en landschapsbeeld, wier naam „wipbrug" wij zullen blij ven gebruiken. In de wipbrug begroeten wij de vredelievende verschijning van de ophaalbrug, de verdedigingsbrug. Hoe zag zoo'n verdedigingsbrug er uit, hoe was haar wer king? Aan het Kasteel te Muiden (Afb. 16) vinden wij haar in ouden vorm. Laten wij gaan kijken, waartoe zij diende. Wij naderen het kasteel, richten ons naar den ingang, be treden de steenen brug. Met twee of drie bogen overspant *1 Lees de boekjes in deze Heemschutserie: „Nederlandsche Kas teelen" door Jhr Dr E. van Nispen tot Sevenaer en „De Oude Ves tingwerken van Nederland" door W. H. Schokking.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 43