zij haar onderdeden: kettingen, scharnieren, schuiven? Wij met onze vergevorderde techniek letten daar niet meer op, en vragen: „is dit nu zoo iets bijzonders?" Bedenk wel, wat er voor noodig is alleen al deze ijzeren onderdeelen uit te vinden. Elk ervan is een getuigenis van 's menschen scherpzinnigheid, een getuigenis van den geest. Dat de verdedigingsbrug, zooals wij haar aan onze kasteelen kennen, een ingenieuse vinding is, wordt ons duidelijk door haar te vergelijken met die, welke nog in andere landen zijn te vinden, bij volken, die nog in stam- en groepsverband leven; wier ontwikkeling, zeker hun technische ontwikkeling, nog gering is. Dank zij Prof. Vo gel kan ik daarvan een voorbeeld geven n.m.1. de verde digingsbrug in haar primitiefsten vorm. Hij vond haar in Perzië. (Afb. 15). Daar ligt op een rots een kleine, om walde woonplaats. Van een vestinggracht geen sprake, daar er geen water is. Zij wordt beschermd door een droge gracht. Naar de hooger gelegen poort voert een steenen dam, welke bij de dioge gracht eindigt. De ver dere verbinding wordt bereikt door een paar balken, waarover dwarsbalkjes liggen. Van constructie geen spoor. In tijd van gevaar kunnen de balken gemakkelijk naar bin nen worden getrokken, de primitieve poort in de omwal ling worden gesloten. Wellicht wordt dit iederen nacht gedaan. Welk. een simpele oplossing geeft deze „brug", even eenvoudig als onze primitieve vlonder. Een in haar primitiefheid toch meer verzorgde verdedi gingsbrug kende men uit de beschrijving, welke Herodotos (boek I 186) geeft van de door Koning Nabupolassar in Babyion over de Euphraat gebouwde brug 600 v. Chr.). In 1910 vond Robert Koldewey haar bij zijn op gravingen. Eens te meer werden de mededeelingen van Herodotos bevestigd. Van deze brug zijn slechts de stee nen pijlers gevonden; wat ook niet anders kon, daar de eigenlijke brug uit houten balken bestond, welke zoo als Herodotos schrijft „zoodra het dag werd op de brug werden gelegd, doch des nachts werden die balken weder weggenomen." 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 42