35 en daar door een lier opwindbaar. Daardoor kon de pont in schuinen stand worden gezet; de stroom drukte tegen de pont, door den verkorten kabel biedt zij weerstand; beide krachten worden ontbonden. Voor het terugzwaaien werd eenzelfde inrichting aan de andere zijde der pont aangebracht. Op deze wijze „giert" de pont over en weer. Een typisch woord: gieren. Het beteekent: „heen en weer gaan", als scheepsterm: „van koers afwijken", ook „scheef gaan". Hoe toepasselijk zijn deze beteekenissen op onze gierpont. Zooals in zoovele talen de scheepstermen van Hollandschen oorsprong zijn, evenzoo is dit het geval met onze gierpont. Het Duitsch heeft „gierponte" Middel - Nederlandsch heeft ook „ponte"), aan den Neder-Rijn (een streek in wezen Hollandsch) „Gierbrücke"daar naast ook „gierfahre". Ook in de Scandinavische talen is het overgegaan. Het Engelsch heeft „flying bridge", het Fransch „pont volant". Uit dit alles mogen wij besluiten: de gierpont is een Hollandsche vinding, hetgeen begrijpe lijk is in een land zoo rijk aan water als het onze. De namen bewijzen, dat de pont in wezen tot de bruggen wordt gerekend. Jammer, de gierpont gaat verdwijnen. Stuk, voor stuk wordt zij vervangen door een vaste brug. Zoo'n pont kan de sterke stijging van het verkeer niet meer verwerken. Hoe dikwijls hebben wij niet met de auto geduldig langen tijd staan wachten, voordat wij aan de beurt kwamen om te worden overgezet. Onze magistrale riviergezichten derven door hun verdwijnen een typisch element. Wij berusten er in, omdat wij weten, hoe iedere noodzakelijke verbete ring neemt en geeft. Ook zijn wij tevreden, daar de nieuwe rivierbruggen, geboren uit de nieuwste inzichten in brug genbouw, met eerbiediging van het landschap zijn ontwor pen. De waarde dezer eerbiediging ligt in den eenvoud, in de mogelijkheid door het steeds verbeterd materiaal en wel overlegde structuur tot het minimum gebruik van mate riaal te komen. IJlheid is hun charme.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 40