30 De verdedigingsbrug behoort tot de houten bruggen, in het bijzonder tot het type „beweegbare" brug. Uit haar is onze wipbrug voortgekomen. Hierover straks. Voordat men tot het bouwen van bruggen kwam ik ver telde het reeds geschiedde de verbinding over vaarten door middel van vletten en pramen. Dit leidde tot de over- haalveren. Zij behooren tot de groep: „ponten". Wat hebben ponten nu met bruggen te maken? zult gij zeggen. Zij behooren toch tot de schepen. Doch zoodra gij u bezint op de beteekenis van het woord „pont", over zijn ontstaan, zal het niet meer zoo vreemd zijn ponten tot de bruggen te rekenen. Want de vorm der pont is niet die van een werkelijk schip; het is hoogstens een platte schuit met 0.60 m diepgang zonder kiel en zonder voor- en achter steven, waaraan wij ook den naam „bak" geven. Dat is een aan het Gallisch (waaruit het Fransch is ontstaan) ontleend woord: „bag" of „Bak", in het Gallisch (Iersch) „Bac", in die talen het woord voor „veer", „pont". Julius Caesar gebruikt voor het platboomsche vaartuig het Galli sche woord „ponto", dat wij vertalen in „ponton", „pont", „schouw". Dit laatste typische Hollandsche woord in zijn beteekenis van: „dat, wat wordt voortgeboomd" (het werk woord „scaldan voortboomen), doch dat evenzoo be- teekent „open schuit" (scalte of scalde) wijst op het pri mitiefste overzetveer „de vlet". Worden vletten op afstan den naast elkaar gelegd, daarover balken en een plankier aangebracht, dan worden zij tot brug: de „vlotbrug" of „schipbrug". Een aardige illustratie hoe een schip tot brug wordt, is te zien naast de Hembrug. Daar was tot in 1912 een stoompontverkeer over het Noord-Hollandsch kanaal. De vele ponten, die het drukke verkeer met de Zaanstreek onderhielden zijn nu in hun verlengde aan elkander gereid en zoo tot schipbrug gemaakt, tot de tijd komt, dat zij weer gaan varen. „Pontons" noemen wij de drijvers of de boot jes. waaruit de schipbrug is samengesteld, zooals wij in de schipbrug over den Rijn bij Arnhem zulk een mooi exem plaar hadden. (Afb. 14).

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 33