PONTEN eiken vorm zullen hier de oudste bruggen hebben ge had, de vlonder en de eenvoudige balkbruggetjes er buiten gelaten? In ons land ontstaan grootere houten brugconstructies pas in de 13de eeuw met de opkomst der steden, toen Holland een meer ingedijkt land begon te worden. Krijg, met zijn trawant: verwoesting, heeft geen enkel exemplaar voor ons bewaard. Dit is te betreuren! Want nu blijft het onmoge lijk een volledig historisch overzicht van de ontwikkeling der brug in ons land te geven. Ook de oude kronieken geven ons geen uitsluitsel; wij moeten al tevreden zijn met de enkele spaarzame woorden over de burchten in het al gemeen. Oude afbeeldingen van vóór 1000 zijn steeds reli- gieuse voorstellingen. Een van de oudste, mij bekende pro fane afbeeldingen van een strijd kunnen wij in spanning volgen op de 30 m lange, op linnen uitgevoerde „Tapis serie de la reine Mathilde" in de Cathedraal van Bayeux. Wij bezitten daarin een der merkwaardigste historische documenten. Het geeft in 59 tafereelen den tocht van Wil lem van Normandië naar Engeland en zijn overwinning bij Hastings in 1066, waardoor hij den bijnaam kreeg van „de Veroveraar". (Fig. 3). Primitief, doch uiterst nerveus, vol leven en bewegen, vol van overtuiging, vol kracht van uitbeelding zijn de tafe reelen aaneengereid. Tweemaal komt de afbeelding van een burcht voor, hoe zij wordt bestormd en verdedigd. Een burcht in die dagen is een heuvel, waarop, binnen de houten palissade, een houten toren staat. Een brug, aan doend als een kippenladder, voert opwaarts naar de palis sade. Zooiets zal er bij ons ook wel zijn geweest, maar daar is natuurlijk niets meer van over. In ons land krijgen wij pas zekere kennis van verdedigingsbruggen bij onze oudste kasteelen en deze zijn op z'n vroegst uit de 14de eeuw. 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 32