tendeels zal de buit hebben bestaan uit sieraden, stoffen en goud. Bij wilde, .onbeschaafde volken is niet zooveel te stelen. In vestingbouw waren de Galliërs bedreven. Caesar meldt daarvan een constructie. Ware deze niet bijzonder geweest, dan zou hij het heusch niet hebben gedaan. Zoo was het ook met de bruggen. In boek I, 7 schrijft Caesar „en liet de brug bij Genève (Genava) afbreken". Waar hij daar voor het eerst kwam, vond hij dus een inheemsche brug, voorzeker een houten brug. Een jaar later (57 v. Chr.) vindt hij bij zijn veld tocht tegen de Belgen over de rivier de Aisne (Axona) een brug. Hij schrijft: „Over de rivier lag een brug; die bezette hij." Baksteenen bruggen, waarvan later de Ro meinen het voorbeeld zouden leveren, zullen in Gallië zeker niet zijn gebouwd; in ieder geval zou het dan in natuursteen zijn geweest. Baksteen is het typisch product van Holland, doch Holland bestond in die dagen nog niet, het was nog niet drooggelegd. Of de Romeinen hier houten bruggen hebben gehad, is onzeker. In 1895 werden te Zuilichem in den Bommeler- waard resten van een houten jukkenbrug opgegraven. Ro- meinsch In ons land zijn er wel enkele groote, houten bruggen geweest, doch geen van alle bestaan meer. Vaste rivier- bruggen behoorden hier oudtijds tot de hooge uitzonde ringen. De rivierovergang had bijna altijd en overal plaats per pont, of er lag een schipbrug. Tot die hooge uitzonde ringen behoorde de groote Maasbrug bij Maastricht, doch deze was en is nog een natuursteenen, evenals die te Roer mond. De Romeinen zoo wordt gezegd, doch het is niet bewe zen hadden daar ter plaatse, te Maastricht, reeds een vaste houten brug op steenen pijlers gelegd. In ieder ge val was er een tot op den 4den Juli 1275. Op dien dag trok een groote processie er over en stortte zij in, waarbij 400 menschen verdronken. 18 jaar later, na 13 jaar bouwen, was de nieuwe bergstee- 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 30