25 telijken Godsdienst. De erkenning van de geestelijke waar de der brug bleef. Wij vinden haar in de Middeleeuwen in de door de Benedictijnen gestichte orde der „Fratres Pon- tis" (Broederen der Brug). Van de door deze orde ge bouwde bruggen zijn de bekendste: die over de Rhóne bij Avignon (1178) door St. Benezet gebouwd en die over de Rhóne bij Lyon (1185) door zijn leerling Frater Stejtha- nus, Prior „Fratrum Pontis Avenionensis". Het was ook deze, die de brug bij Avignon heeft voltooid. De hooge geestelijkheid, zelfs de Paus steunde dezen arbeid alsof het een cathedraal was; voorrechten werden geschonken aan de Broederen der Brug. De sterkere natuursteenen bruggen, die zij inplaats der houten bouwden, hadden ten doel het verkeer op de heirwegen te vergemakkelijken en te bevorderen, 't Is niet te gewaagd de Kruistochten er mede in verband te brengen. Gij ziet uit oude tijden stamt reeds de hooge waardeering voor den bruggenbouwer. Dit is te begrijpen; ik voor mij acht den bruggeningenieur den knapsten onder de ingenieurs. Uit zijn werk leeren wij, hoe met minimum materiaal het maximum nuttig effect wordt verkregen. Welke diepgaande berekeningen zijn daartoe noodig! De oude bruggen werden niet berekend. Te meer moeten wij eerbied hebben voor het verfijnd statisch instinct dier bouwers. De oudste bruggen in ons land. Uit Julius Caesar's Gedenkschriften vernemen wij voor het eerst iets over ons land. Hij schrijft in boek IV 10: „De „Maas (Mosa) ontspringt op de Vogezen (Vosegus) in het „gebied der Lingones, neemt dan een arm van den Rijn op, „die Waal (Vacalus) heet, vormt daarmede het eiland der „Batavieren (Insula Batavorum) en stroomt dan in den „Rijn (Rhenus) niet verder dan 80 mijlen van den Ocea- „nos. De Rijn splitst zich, als hij den Oceaan is genaderd, „in verscheidene armen, en vormt vele zeer groote eilan-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 28