„diepte der rivier, als met de grootste moeilijkheden „voorstelde, meende hij echter daarin te moeten volhar- „den, of anders niet over te steken." „Binnen tien dagen, nadat men met het bij elkaar brengen „van het houtwerk was begonnen, was de geheele bouw „voltooid en rukte het leger over de rivier."*) „Na achttien dagen over de Rijn te zijn geweest, de Ger- „manen schrik te hebben aangejaagd, de Sugambri te „hebben getuchtigd, dus zijn doel te hebben bereikt, ge doofde hij roem en voordeel genoeg verworven te hebben. „Derhalve keerde hij naar Gallië terug en brak de brug „af." Twee jaar later, in 53 v. Chr., sloeg hij nogmaals een brug over den Rijn (in de buurt van Wesel), iets boven de plaats, waar hij vroeger de rivier was overge stoken. Daar de wijze van het bouwen bekend en inge voerd was, werd het bij den grootsten ijver der soldaten in weinige dagen voltooid. Dit verslag leert ons, hoezeer de Romeinsche genietroepen vertrouwd waren met het bouwen van bruggen. Over een snel stroomende rivier een brug te slaan in tien dagen, voorwaar, dat is een prestatie! Bedenk, het was maar niet zoo een pontonbrug, neen, het was een werkelijk uit jukken geconstrueerde brug. Van deze brug over den Rijn geeft Caesar een uitvoerige beschrijving. Waar wij slechts zelden uit de Oudheid zulk een technische beschrijving kennen, wil ik haar den lezers niet onthouden. „Hij bouwde de brug op de volgende wijze. (Fig. 2). „Hij liet telkens twee anderhalf voet dikke palen, welke 22 Men zegt, dat zij over den Rijn werd geslagen tussehen Coblenz en Andernach. Naar mijn meening echter bij het tegenwoordige Düsseldorf, in ieder geval boven Keulen, want daar woonde een stam der Sugambri, tegen wie de tuchtiging in hoofdzaak was ge richt. Een paar jaar vroeger, in 58 v. Chr., had Caesar reeds een dergelijk kunststuk uitgehaald, door in één dag een brug over de Arar (Saóne) te slaan, waarover zijn leger, ter achtervolging der Hel- vetiërs, trok. Hoe die brug was geconstrueerd, wordt door hem niet beschreven: het kan een gewone pontonbrug zijn geweest.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 25