volk, tot zeevaarders; visschers waren wij al. Als vriend heeft het water ons land „sfeer" gegeven, daardoor de ont wikkeling van onzen aard geleid. Als vijand heeft het ons geleerd waakzaam te zijn. Voortdurend valt hij ons aan. Stormvloeden, overstroomingen hebben steeds de enkele veilige plekken, waar menschen een woonplaats vonden, geteisterd. Eerst kwamen zij er toe terpen, daarna dijken op te wer pen. Toen dat niet voldoende hielp, kwamen zij op de ge dachte het op een andere wijze te beteugelen door het water tot land te maken. Hierbij sneed het mes aan twee kanten, want tevens kwam er meer land om op te leven en om te bebouwen, hetgeen ook noodig was, daar het getal der inwoners wies. Zoo ontstonden de polders, de glorie van ons land, door het indijken en droogmaken van waterplas sen. De kennis, welke daarbij werd ontwikkeld maakte de samenleving gecultiveerder. De waterbouwkunde groeide, zoo ook de kennis van den grond, hetgeen weer het land bouw- en het veeteeltbedrijf ten goede kwam. Stap voor stap schreed onze cultureele ontwikkeling voort. De meer intensieve landbouw bracht nog iets anders mede: het ver keer te land van den eenen polder naar den anderen; ring vaarten moesten worden overschreden. Zal dit eerst met vletten, pramen Oud-Ned. „sompen" zijn gedaan, door overhaalveren, ten slotte kwam men tot het bouwen van bruggen, een moeilijk werk, waarop men trotsch kan zijn. Het is een belangrijke schrede op het pad van ken nis; het veroveren ervan verhoogt het zelfrespect. De Romeinen bezaten dit gevoel zeer sterk. Het lijkt mij niet onaardig een schriftelijk bewijs van het bestaan dezer houding te geven. Het is te vinden in een der beide ge schriften van Julius Caesar, in zijn „Gedenkschriften van den Gallischen oorlog". In boek IV, No. 17, schrijft hij: „Caesar had besloten over den Rijn te gaan (55 v. Chr.), „maar de overgang op schepen hield hij niet voor veilig „genoeg en beneden zijn waardigheid en die van het Romeinsche volk. Ofschoon men hem het bouwen van „een brug wegens de breedte, den snellen stroom en de 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 24