op dezelfde methode gericht verwerven van kennis, kwam het internationale denken op. Van familie, stam, groep, volksverband was de ontwikke ling tot individualisme gekomen. Eerst bracht dit scheiding teweeg tusschen de menschen, doch bij voortgezette ont wikkeling werd bij hoogontwikkelden het inzicht bevrijd, het samengaan mogelijk. De vrees voor de om en in hem werkende krachten en machten, de vrees voor het onbeken de, kent de hoogontwikkelde individualist niet meer. Hoe meer ontwikkeld, hoe meer beschaafd, des te gemakkelijker, des te beter staat het individu krachtig op zich zelf, ver dwijnt de massa, werken de individuen samen uit inner- lijken drang en overtuiging; zonder gedwongen, uiterlijke organisatie, organiseeren zij zich. Een der eerste symptomen daarvan was en is te vinden op technisch gebied: in het samengaan der ingenieurs. Zij kwamen tot de internationale vormen. Ons onderwerp de bruggen vertoont dit duidelijk. Hoe kan het anders, waar de brug in wezen internationaal is. Ik zeg in „wezen". Dat spreekt zich duidelijk uit in de eenvoudige houten brug d.i. de meer ontwikkelde vlonder. Valt u dit niet op bij het bekijken der onderstaande plaatjes? Als gij de onderschriften niet leest, meent gij dat Afb. 8, 9 en 10 in Holland zijn te vinden. Voor de eerste is dit waar; het is een bruggetje in Zuid-Holland. Doch het andere moet gij zoeken bij Salzburg (Beieren). Over het bruggetje voert de Leopold Kronerstrasse naar het huis van Reinhard, den bekenden tooneelregisseur. Door de bergen op den achtergrond verraadt Afb. 10, dat wij dit bruggetje in het buitenland zullen vinden; het ligt buiten Engelberg in Zwitserland. En dan de beide andere. Ook hier is de eerste in Holland. Deze brug voert naar een der paalwoningen op Marken. (Afb. 11). En de tweede? Als de bloeiende hoornen het niet verrieden, zoudt gij niet weten deze brug in Japan te moeten zoeken. (Afb. 12). 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 22