Het ligt in het wezen van primitieve stammen één van han deling te zijn. Zij zijn nog niet aan het individueele toe; hen beheerscht het groepsvoelen, zooals bij dieren; zij leven zuiver en alleen op hun instinct. Bij het zich ont wikkelen tot individu blijft dit instinct; alleen het wordt hoe langer hoe meer teruggedrongen, minder en minder het hoofdorgaan. Het verstandelijk denken neemt meer en meer zijn plaats in. Raakt het verstand beneveld, dan wordt het instinct weer ingeschakeld. Dit zien wij bij een dronkeman. Hij zwaait over den weg; komt hij bij een obstakel, dan zwaait hij op het laatste oogenblik van het gevaar weg. De normale mensch kan echter zijn instinct niet bewust inschakelen; het werkt als een plotselinge verheldering, als een steeds onbewust weten, dat zekerder is, dan het bewuste weten. Het instinct is ook bij laag- en hoog-ontwikkelden niet individueel, het denken echter wel, evenals de een spiraalwinding hooger liggende in tuïtie. Maar om bij het verstand te blijven; de gewilde, beheersch- te inspanning, de studie, vergroot, verdiept de mentale kennis bij den mensch. Ieder volk volgt daarbij zijn eigen methode, de nationale methode, welke zich in de kunst uit in nationale stijlen. In de techniek is dit anders, tenminste indien wij onder techniek verstaan het construeeren van machines van al lerlei aard, van bouwwerken, van schepen, van bruggen, enz., zooals dit in de vorige eeuw is begonnen, om ten slotte de geheele samenleving dezer eeuw te beheerschen. De levenshouding werd anders. De menschen werden wak ker geschud, wreven hun oogen uit, begonnen over hun eigen, enge kringetje heen te kijken, keken zelfs over hun landsgrenzen heen, ten voordeele hunner eigen ontwikke ling. Dit proces breidde zich in steeds wijder en wijder kringen uit, werkte intensiever al naar gelang de vindin gen en hun toepassing zich vooral in het dagelijksch leven meer en meer onmisbaar begonnen te maken. Door machi nale productie, vergrooten van afzetgebied, normaliseeren en standariseeren der productie, in wisselwerking met het 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 21