gracht. Hoe is zij aan dien naam gekomen? Een schijn baar onbegrijpelijke naam: „Grimnesse"sluis over de Grim in het Rokin wordt wellicht duidelijk uit de beteekenis van het Middel-Nederlandsche woord: „nes", een aangeslibd stuk land in den vorm van een landtong, buitendijks ge legen. De Nes, de Oostelijke grens van het oudste Amster dam (het Noordelijk gedeelte tot aaiï-de latere Lombard- steeg heette: „Gansoirde"), zooals het in 1342 als Stads Vrijheid wordt beschreven, was een aanslibbing van den toen nog zooveel breederen Amstel. Wellicht kon zij wel eens spoken in dien hoek, „woedend", „vreeselijk" zijn, woorden die de beteekenis van „grim" weergeven. Van de oude „Grimnesse"slüis bestaat nu nog slechts de opgang. De naam is overgegaan op de ijzeren klapbrug in het Rokin bij de Nederlandsche Bank. De dicht daarbij gelegen brug over den O.Z. Voorburgwal in den Grimburgwal bij het „Huis aan de drie Grachten" heet „Sleutelbrug". Zij bewaart in haar naam de vroeger tegenover haar gelegen bierbrouwerij „de Sleutel". Doch wat zegt ons „Petemaijenbrug"? Zij ligt over de Zout keetsgracht voor de Bokkinghangen. Bij Maijen gaan onze gedachten onmiddellijk naar Jan Maij, den ontdekkings- vaarder naar wien het Jan Mayeneiland is genoemd, doch met het Pete weten wij geen weg, of het moest met den voornaam Peter in verband staan. 81 Amsterdamsche bruggen dragen namen. De meeste daarvan zijn begrijpelijk voor ieder. Uit de onbegrijpelijke heb ik enkele toegelicht. Ze alle te bespreken heeft geen zin. Het zou ook eenzijdig zijn, daar ik andere steden niet zoo grondig ken. Bovendien, over dit onderwerp is hier genoeg gezegd. 153

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 172